Roemenië - geitenproject Nemsa Drag
-
Ondersteuning Roma gezinnen
-
20 gezinnen ontvangen 106 geiten
-
20 gezinnen ontvangen de Levende Lening
-
Training in: dierlijke gezondheid, hygiëne, duurzame landbouw, bouwen van geitenstallen, milieuverbetering
Projectnieuws periode juni-december 2009
Indien er nieuwe informatie beschikbaar is, wordt deze direct op de website geplaatst.
De afgelopen periode hebben de boerengezinnen In Nemsa de bouw van hun geitenstal afgerond. Dit laat zien dat ze hun (nu nog) kleine geitenhouderij graag willen uitbreiden, en het dus serieus aanpakken. Daarnaast hebben de gezinnen een opslagschuurtje gebouwd voor maïs waar gezamenlijk gebruik van wordt gemaakt.
Vanwege de slechte verbinding naar de dichtstbijzijnde stad, waar de gezinnen hun geitenmelk zouden kunnen verkopen, maken zij zoute geitenkaas en verkopen dit aan buren.
Wat de gezinnen in Drag betreft, verkopen er twee producten zoals geitenmelk en -kaas op de markt in Zalau. Een aantal gezinnen hebben bokjes verkocht aan een Nederlandse geitenhouder in Roemenië. Het inkomen van de gezinnen is door de inkomsten die voortvloeien uit het houden van de geiten met gemiddeld 30% gestegen.
In totaal zijn er tot nu toe 106 geiten aan 26 families geschonken. 80% van de lokale geiten zijn gekruist met de Alpine-geiten.
Wat zijn de effecten van het project op de boerengezinnen:
- De gezinnen binnen het project zijn een stuk ambitieuzer dan voorheen. De hoeveelheid van de melkproductie is maar liefst met 30% toegenomen. Daarbij is ook een verbetering van de kwaliteit merkbaar.
- Het inkomen dat verdiend wordt, wordt besteed aan het aankopen van dieren en basisbehoeften voor in het huishouden ((basis)school is in Roemenië gratis). Het vermarkten van de producten blijft de grootste uitdaging, maar ook de subsidies voor hun bedrijfjes van de overheid die zij momenteel niet ontvangen.
- Vrouwen nemen nu meer deel aan activiteiten in de gemeenschap.
- Wat betreft milieu wordt nu mest gebruikt dat de bodemvruchtbaarheid verbetert. De families zorgen over het algemeen beter voor het milieu, proberen minder te vervuilen en hun omgeving schoon te houden.
In de volgende periode (januari-juni 2010) worden er weer geitjes doorgegeven aan nieuwe gezinnen en worden de huidige gezinnen nog met diverse trainingen, gericht op veehouderij en het versterken van de boerengroepen, ondersteund.
Nemsa - Drag Alpine geiten
Partners
Heifer Roemenië werkt samen met lokale partners in Nemsa: "Fraternitatea Interethnic Association" en in Salaj (Drag): de "Goat Breeders Association". De "Fraternitatea Interethnic Association" is sinds 2004 de projecthouder van het geitenproject in Nemsa (waaruit dit project is voortgekomen) en een gedegen partner gebleken. Ook de "Goat Breeders Association" heeft een sterke leider, Mihai Ghiurutan, een veearts. Het doel van deze organisatie is om het houden van geiten te promoten en het traditionele geitenhouden te veranderen tot een winstgevende activiteit. Hierbij willen zij hun leden ondersteunen.
Doelstellingen
Het doel van dit project is om de levens van de arme boeren in twee dorpen te verbeteren door het schenken van rasmelkgeiten die geïmporteerd worden uit Frankrijk.
Achtergrond
Nemsa
Nemsa ligt in een heuvelachtig gebied en er wonen ongeveer 570 mensen, waarvan een aanzienlijk aantal gepensioneerden. 75% van de dorpelingen zijn van oorsprong Roma, 20% zijn Roemenen en 5% zijn Hongaars en Duits. Veruit de meeste families hebben kleinschalige boerenbedrijfjes, zijn grotendeels zelfvoorzienend voor hun voedsel en nemen in slechts geringe mate deel aan de lokale economie. De belangrijkste lokale inkomstenbron is veehouderij; weinig mensen hebben een vaste baan (mensen hebben vooral seizoensgebonden banen) en werkeloosheid in dit gebied is een groot probleem. Verwante problemen zijn de lage inkomens en het feit dat de meeste mensen er vaak geen goed voedingspatroon op na kunnen houden. Naast de algehele armoede en economische problemen waarmee de meeste dorpelingen in dit dorp te maken hebben, hebben de Roma nog een extra probleem, namelijk dat zij tot een gediscrimineerde groep behoren. Dit zorgt ervoor dat hun kansen om economische duurzaamheid en zelfstandigheid te behalen, nog kleiner zijn.
Drag
Dit dorp is het centrum van dit gebied. De bodem is arm en niet geschikt voor gewassen. In Drag is het houden van geiten de voornaamste bezigheid vanwege de onproductieve grond en beperkte hulpbronnen. Het enige vruchtbare land ligt naast de smalle beekjes. Het houden van geiten is relatief goedkoop en een goed alternatief voor b.v. jongeren, vrouwen, ouderen en fysiek gelimiteerde mensen die weinig kans maken op de arbeidsmarkt. De regels van de Europese Unie bereiken een kwetsbare samenleving en economie in deze regio van Drag. De strenge maatregelen rondom melkhygiëne en de andere vereisten zouden een eeuwenoude activiteit als het houden van geiten kunnen doen verdwijnen. Een hogere melkproductie en een extra inkomen uit het verkopen van geitjes kunnen een mogelijkheid bieden aan kleinschalige boeren om te kunnen investeren in melkapparatuur, koelingstanken, en het verder moderniseren van hun bedrijven. Zij hebben hiervoor toegang nodig tot aanvullende en nieuwe kennis en technieken.
Het project
Dit project is ontstaan vanuit de ervaring met het Nemsa-project van Heifer Roemenië. Heifer Roemenië zal binnen dit project de gezinnen ondersteunen met het geven van landbouwzaden, technische, sociaaleconomische en milieutrainingen. Daarnaast worden er 100 Alpine-geiten en 6 Alpine-bokken geschonken aan 10 arme gezinnen in Nemsa en aan 10 in Drag.
Voor iedere geit die wordt geschonken moet men een nakomeling van tenminste 15 kg doorgegeven aan in totaal 30 gezinnen. De bokjes zullen voor de reproductie gebruikt worden of worden verkocht. De geiten worden op stal worden gehouden, zodat ze beschermd zijn tegen roofdieren, dieven, parasieten, ongelukken en extreme weersomstandigheden. Heifer Roemenië zal de overdekkingen van de stallen aankopen en de gezinnen moeten zelf voor de overige (lokale) constructiematerialen en arbeid zorgen.
Ieder gezin ondertekent een contract met Heifer Roemenië waarin staat dat de rasgeiten worden doorgegeven als Levende Lening, waarna ze alleen aan Heifer Roemenië mogen worden verkocht. Op deze manier kan Heifer Roemenië met andere Alpine-geiten projecten beginnen om zo importkosten voor de geiten te voorkomen.
Rasgeiten
Het houden van rasgeiten biedt deze arme gezinnen in Drag en Nemsa een inkomengenererende activiteit die een alternatief biedt voor de lokale werkeloosheid. De dichtbijgelegen stad Medias kan een afzetgebied voor de melkproducten zijn. Er is veel vraag naar melkproducten vanuit de gezinnen zelf en er wordt verwacht dat er ongeveer 50% van deze producten binnen het huishouden wordt gebruikt. De rest zal worden verkocht. De boeren in de dorpen worden getraind op het gebied van het fokken van de geiten, voeding en de marketing van de producten. De Alpine-geit zal de boeren helpen om de melkproductie en hun inkomen te verhogen. Daarnaast worden de lokale geiten gekruist met de Alpine-bokken. De gekruiste geiten zullen de sterke lokaalaangepaste karaktertrekken van de Carpaten-geiten hebben, samen met de grootte en productiviteit van de Alpine-geiten.
Roma, meer bekend als zigeuners, is een naam voor een, van oorsprong, nomadisch volk. Vooral op de Balkan en in de Karpaten trokken veel van deze stammen rond. De taal van de Roma is het Romani, alhoewel dit eigenlijk niet één taal is maar meer een verzamelnaam voor meerdere talen.
Naast de algehele armoede en economische problemen waar de meeste mensen in dit gebied mee te maken hebben, hebben de Roma nog een extra probleem, namelijk dat zij tot een traditioneel gediscrimineerde groep behoren. Dit zorgt ervoor dat hun kansen om economische duurzaamheid en zelfstandigheid te behalen, alleen maar afnemen.
De Roma gezinnen ontvangen Alpine-geiten. Het Alpine-geitenras komt oorspronkelijk uit de Zwitserse en Franse Alpen. De geit is een goede melkgeit. Ze zijn kortharig en gemiddeld van formaat. De Alpine geit heeft een zeer goed aanpassingsvermogen en is daardoor gemakkelijk in onderhoud.
Lucian Vancea woont samen met zijn vrouw Monica en hun kleine neefje Cristi is het dorp Dragu in Roemenie. Tijdens zijn fietstocht door het land leerde hij Monica kennen, een lokale vrouw, die deel uitmaakte van een arme en grote familie. Lucian en Monica werden verliefd en besloten om samen verder te gaan, hopend op een stabiel leven, iets dat zij beiden niet kenden. Eén ding ontbrak aan het gezinsgeluk; een zoon of dochter. Helaas bleek dat voor hen niet weggelegd maar volhardend als zij waren hebben zij de zorg voor hun neefje Cristi op zich genomen. Door de komst van Cristi is voor Monica en Lucian een droom uitgekomen, zij zijn nu een compleet gezin.
Alpine geiten voor twee arme gemeenschappen
In de herfst van 2007 startte in Nemsa en Dragu het project "Alpine geiten voor twee arme gemeenschappen". Deze Alpine geiten komen oorspronkelijk uit de Zwitserse en Franse Alpen. Deze geiten hebben een zeer goed aanpassingsvermogen, zijn gemakkelijk in de onderhoud en produceren meer melk dan de lokale geiten.
Ook Lucian wilde graag meedoen aan dit project. Na een goede voorbereiding en het volgen van diverse trainingen in o.a. het verzorgen van de geiten en het bouwen van stallen was Lucian klaar om aan de slag te gaan. Op het verzamelpunt voor de plaatsing van de dieren overkwam hem iets bijzonders. Eén van de geiten kwam direct naar hem toe. Het lot leek snel beslist en deze geit, genaamd Ciucurel, was en is nog steeds één van Lucians favorieten.
Fokken als hoofdberoep
Oorspronkelijk was Lucian een fornuismaker, één van de laatste vakmensen binnen deze traditionele ambacht. Lucian voorzag echter dat men snel minder behoefte zou krijgen aan traditionele fornuizen. Het fokken van geiten begon eerst als een activiteit naast zijn vaste werk, maar al gauw werd het steeds belangrijker voor hem. Ondanks dat Lucian nog een paar maanden per jaar werk heeft als fornuismaker is het fokken van geiten nu zijn hoofdberoep geworden. Een beroep dat hem en zijn gezin het stabiele en veilige leven biedt wat zij zochten.
Wanneer hij aan de slag gaat als fornuismaker zijn Marcia en Cristi, wel buiten schooltijd, ook goed in staat om voor de geiten te zorgen. Ook zij zijn net zo handig en bedreven geworden in het hoeden en verzorgen van de geiten. Het werk begint nu echt zijn vruchten af te werpen en Lucian is dan ook apetrots dat hij een aantal van zijn geiten van uitstekende kwaliteit kon verkopen aan een Nederlandse boerenfamilie die in Roemenië leeft.
Hoop, vreugde en stabiliteit
Voor het gezin hebben de vijf geiten die zij van Heifer hebben ontvangen gezorgd voor een nieuwe invulling van hun leven. Lucian is zich steeds meer aan het specialiseren in het houden van de geiten. Monica gebruikt de eigengemaakte zuivelproducten om de familie te eten te geven en wat over is voor de verkoop. Deze extra opbrengsten worden gebruikt voor schoolbenodigdheden en kleding. Cristi heeft veel plezier in het meenemen van de kudde naar de weilanden en hij is zelfs aan het leren hoe hij de geiten moet melken.
Voor de toekomst wil Lucian enkel één ding; zijn familie gelukkig maken. Ze leven van de middelen die zij zelf produceren, in totale harmonie met de natuur en met toewijding voor hun dieren. Lucian, Monica en Cristi zijn een waar voorbeeld van mensen die met weinig toch gelukkig kunnen zijn.


